ΑΓΩΝΕΣ
5ο ετήσιο παγκύπριο πρωτάθλημα μισού μαραθωνίου και ο 15ος διεθνής μισός μαραθώνιος
POKKA COFFEE .

Πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (25/1/09) το 5ο ετήσιο παγκύπριο πρωτάθλημα μισού μαραθωνίου και ο 15ος διεθνής μισός μαραθώνιος POKKA COFFEE Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Γυμναστικός Σύλλογος Ζήνων, Λάρνακας το σωματείο δρομέων 'Περικλής Δημητρίου' και την ΚΟΕΑΣ ήταν υπό την αιγίδα του ΚΟΑ και αφιερωμένος στους πρώην αθλητές του ΓΣΠ Άδωνη Θεοχαρίδη και Ιωάννη Φαραζή. Παράλληλα με τον μισό μαραθώνιο, διεξάχθηκε και αγώνας δρόμου 5km
Ο αγώνας είχε αφετηρία και τερματισμό τη δημοσιογραφική εστία στα Περβόλια Λάρνακας
Οι καιρικές συνθήκες ήταν αρκετά δύσκολες, εξαιτίας του ότι έπνεαν ισχυροί άνεμοι στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής
Τον ημιμαραθώνιο με νέο ρεκόρ διαδρομής (1. 06'07'') κέρδισε ο Κασσαχούν Γκεμπέλ της Δρό.Με.Α. Racing ακολούθησε ο Κρίστοφερ Μπόουστ του Γ.Σ.Ο. με 1.13'16''και στην 3η θέση του ήταν ο Μάικολ Κήναν του Γ.Σ.Ο. με 1.13'20''.
Στης γυναίκες την 1η θέση πήρε η Σκότ Νίκολα του Γ.Σ.Ο. με 1.32'22'', 2η ήταν η Ντακμάρα Χάντζλικ του Γ.Σ.Ο. με 1.34'19'' και την 3η η Τζβετάνοβα Χρίστοβα του Γ.Σ.Ο. με επίδοση 1.34'19''.

Για τη Βοήθεια στις φωτογραφίες ευχαριστούμε τον Βάσο θεοφίλου.